ZDRAVÍ, OBEZITA A HOŘKÝ MELOUN / "HOŘKÁ OKURKA"

Zdraví, obezita a hořký meloun / "hořká okurka"


Bitter-Melon Tea – doplněk stravy, "hořká okurka" či "hořký meloun" (lat. Momordica charantia L.) patří mezi byliny, jež - s ohledem na působení na zdraví člověka - zasluhují zvýšenou pozornost, ve skromné české literatuře se dočteme:

"V momordice byly zjištěny např. bílkoviny, alkaloidy, steroidní glykosidy, triterpeny, charantin, erythrodiol, kyseliny: galakturonová, laurová, linolová, linolenová, myristová, olejová a šťavelová, momorcharin, momordin, kukurbitacin, rubixanthin, spinasterol, stigmasterol, zeaxanthin." (1)

"Bylo zjištěno, že momordika má antibiotické a protizánětlivé vlastnosti, podporuje imunitu, snižuje hladinu krevního cukru, uplatní se jako pomocný lék při nádorových onemocněních, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a triglyceridů." (1)

"Účinné látky v hořké okurce zastavují růst bakterií Escherichia coli, Staphylococcus, Pseudomonas, Salmonella, Streptobacillus a Streptococcus. Momordika tlumí aktivitu enzymu guanylate cykláza, který je zřejmě zapojen do procesů souvisejících s rozvojem lupénky, leukémie a rakoviny. Skupina látek jako momorcharin, momordin a kukurbitacin vykazuje protinádorové vlastnosti. Momocharin in vitro inhibuje virus HIV." (1)

"Rostlina obsahuje steroidní saponiny, např. charantin, plody kyselinu askorbovou a volné aminokyseliny. Plody a semena mají skupinu alkaloidů , tzv. momordicin, polypeptid p-inzulin podobný hovězímu inzulinu, momorcharin A a B aj." (2)

"Odvar z plodů nebo i z rozdrcených semen se používá jako prostředek proti kašli, při horečce a při diabetu. Léčí dermatózy, žlučníkové a jaterní problémy, pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi, působí protizánětlivě, snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol. Doporučená dávka je 8 - 10 g suché drogy." (2)

V tradičních medicínách různých národů se momordika používá pro odstranění plynatosti, při diabetu (cukrovce), vředech a povrchových zraněních (boláky, zanícené rány). Působí proti parazitům a má antivirové účinky (čehož se využívá při spalničkách, žloutence a horečnatých onemocněních). Doporučuje se i v případě nádorů, revmatismu, malárie, zánětů, vaginálních výtoků, zánětů v pánevní oblasti, při problémech s menstruací, při kolikách a jako afrodiziakum.

"Některé izolované fytochemikálie působí proti řadě virů včetně EB viru ze skupiny herpesvirů. Laboratorně byla prokázána i účinnost při nákaze HIV virem. Listový extrakt zvyšuje odolnost vůči virovým infekcím a posiluje imunitu tím, že podporuje produkci interferonu a aktivitu NK buněk, tzv. přirozených zabijáků. Navíc vykazuje široké spektrum antibakteriálních aktivit..." (3) (doporučeno: šálek 2 x denně, čajová lžička byliny vyluhovaná 10 minut vroucí vodou)

"Helicobacter pylori je klasifikován jako kancerogen 1.třídy." (4)

Podle nejnovějších výzkumů obsahuje momordika vysoké množství kyseliny askorbové (askorbigen), sterodiních saponinů (charantin) a tzv. glukokinetické látky, jež pozitivně působí na regulaci (snížení) hladiny krevního cukru při diabetu, přičemž zvyšuje účinek inzulinu. Řadu účinků momordiky zachycuje více jak 100 vědeckých studií. Nejdůležitější je pozitivní použití momordiky při diabetu a jeho komplikací, proti obezitě a ukládaní tuků, u žaludečních vředů, proti Helicobacter pylori a různým druhům rakoviny. Nejzajímavější je působení proti obezitě. Bylo prokázáno na hlodavcích, že momordika snižuje množství tuku v těle zvířat vystavených nezdravé dietě (se zvýšeným obsahem tuků). Momordika též snižovala množství vnitrobřišního tuku. Práce ukazují, že snížení obsahu tuku v těle laboratorních zvířat bylo provázeno celkovým zlepšením několika ukazatelů spojených s metabolickým syndromem (komplexem poruch v metabolismu krevních tuků a cukru, v řízení krevního tlaku a ukládání tukových zásob).

(1) Jana Arcimovičová (2003); Potraviny a byliny ke snížení cholesterolu; Start, Benešov
(2) Pavel Valíček (2009); Léčivé rostliny Číny a Vietnamu (j-z), 2. díl; Start, Benešov
(3) Josef Jonáš a Jiří Kuchař (2014); SVĚT PŘÍRODNÍCH ANTIBIOTIK - tajné zbraně rostlin; EMINENT, Praha
(4) http://www.cls.cz/seznam-doporucenych-postupu (Infekce Helicobacter pyroli), (2001)

další informace - viz
Popis účinků bylin, čajů a jejich složek
Helicobacter pylori - nebezpečná bakterie (možná ji máte i vy)
Hubnutí s hořkou okurkou / melounem - v přípravě
Wikiskripta - studijní a medicínské materiály - Helicobacter pylori