Hořký meloun / okurka

 

Bitter-Melon Teadoplněk stravy (1) (Organic Thailand, USDA ORGANIC) (2)

Čaj Bitter-Melon Tea bylinný čaj z Momordiky - „hořké okurky“ či "hořkého melounu",  doplněk stravy je vyroben z plodů byliny Momordica charantia L. (Karela, Ampalaya, Ku-gua, Trà Khổ Qua, Horká tekvička aj.) pěstované v čistém prostředí hor severního Thajska.
Dle dostupných vědeckých studií se k léčebným účelům používají nejen plody ale i semena a listy. Plody obsahují askorbigen (vázaná forma kyseliny askorbové) steroidní saponiny (tzv. charantin) a glukokinetické látky, jež pozitivně působí na snížení hladiny krevního cukru při onemocnění diabetem. Momordika zvyšuje účinek inzulinu. Mezi nejdůležitější účinky momordiky patří pozitivní působení při diabetu a jeho komplikacích, proti obezitě a ukládání tuků, u žaludečních vředů, proti Helicobacter pylori (3) a zřejmě i proti mnoha druhům rakoviny.

Momordika je řazena mezi tzv. přírodní antibiotika (viz kniha: MUDr. Jonáš, Svět přírodních antibiotik - tajné zbraně rostlin, EMINENT, 2014).

Nejzajímavější je působení Momordiky proti ukládání tuků. Poslední dobou bylo prokázáno, že momordika snižuje množství tuku v těle zvířat vystavených nezdravé dietě se zvýšeným obsahem tuků. Momordika též snižovala množství vnitrobřišního tuku. Výzkumné práce ukazují, že snížení obsahu tuku bylo provázeno celkovým zlepšením několika ukazatelů spojených s tzv.  metabolickým syndromem (4).

„Hořká okurka“ (lat. Momordica charantia L.) patřící do čeledi Cucurbitaceae (tykvovité), podobně jako Jiaogulan, je jednoletá, jednodomá popínavá bylina s pětihrannými, podélně žebrovanými stonky, až 4 m dlouhými. Výhony se přichytávají jednoduchými úponky. Listy jsou vstřícné, v obrysu široce ledvinité až kulaté, na bázi srdčité a hluboce vykrajované do 5-9 laloků. Řapíky měří 1-7 cm, čepele 2,5-10 x 3-12 cm. Žluté jednopohlavné květy se tvoří jednotlivě v paždí listů, mají pětičetný kalich a průměr asi 3 cm.  Plodem jsou převislé, různě veliké a tvarově rozmanité dlouze stopkaté „okurky“ s drsnou pokožkou, výraznými žebry, vráskami a bradavkami (v nezralosti barvy zelené, v plné zralosti výrazně žluté nebo oranžové). Rostlina je nenáročná na pěstování, velmi rychle roste a potkáme se s ní v teplých oblastech celého světa, zejména pak v jižní a jihovýchodní Asii, v Číně a v Karibiku.

Plody jsou zdrojem železa, vitaminů a patří v Asii k běžné oblíbené zelenině. Sklízí se většinou nezralé. Hořkost je odstraňována vydlabáním středové dužniny se semeny a dlouhým máčením ve slané vodě. Pak se vaří nebo dusí. Například ve Vietnamu se plní kořeněným mletým masem a vaří s další zeleninou, čímž vznikne vynikající polévka neobvykle příjemně nahořklé chuti, jinde se používá jako příloha  nebo se s ní zachází coby s dýní. Mladé plody se nakládají  i zavařují na kyselo. Zkvašené mladé listy, výhony a květy jsou výbornou kořennou zeleninou. Plody lze konzumovat i syrové. Nezralé jsou hořké (ale svěží a křupavé), zralé pak skoro bez hořkosti s melounovou příchutí a nasládlé.

Legenda:
(1) schváleno posudkem Státního zdravotního ústavu ČR (Č.j. 2316/2011 ze dne 21.10.2011)
(2) Organic Thailand – „thajské BIO“ (uděleno a garantováno thajským min. zemědělství), USDA ORGANIC – "americké bio" (schváleno k prodeji na americkém trhu)
(3) Helicobacter pylori je mimořádně častý patogen (původce onemocnění). Infekce touto bakterií patří celosvětově mezi nejčastěji se vyskytující nákazy. Způsobuje velmi rozšířenou infekci bakteriálního původu, která zasahuje sliznici žaludku a dvanácterníku a vyvolává různé trávicí potíže. Časem způsobuje tzv. chronický aktivní zánět (gastritidu). Vznik žaludečních a dvanácterníkových vředů může vést až k rakovině žaludku.
(4) Metabolický syndrom = komplex poruch v metabolismu krevních tuků a cukru, v řízení krevního tlaku a ukládání tukových zásob.

Zdraví, obezita a "hořká okurka"

Bitter-Melon Tea – doplněk stravy, "hořká okurka" či "hořký meloun" (lat. Momordica charantia L.) patří mezi byliny, jež - s ohledem na působení na zdraví člověka - zasluhují zvýšenou pozornost, ve skromné české literatuře se dočteme:

 "V momordice byly zjištěny např. bílkoviny, alkaloidy, steroidní glykosidy, triterpeny, charantin, erythrodiol, kyseliny: galakturonová, laurová, linolová, linolenová, myristová, olejová a šťavelová, momorcharin, momordin, kukurbitacin, rubixanthin, spinasterol, stigmasterol, zeaxanthin." (5)

 "Bylo zjištěno, že momordika má antibiotické a protizánětlivé vlastnosti, podporuje imunitu, snižuje hladinu krevního cukru, uplatní se jako pomocný lék při nádorových onemocněních, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a triglyceridů." (5)

 "Účinné látky v hořké okurce zastavují růst bakterií Escherichia coli, Staphylococcus, Pseudomonas, Salmonella, Streptobacillus a Streptococcus. Momordika tlumí aktivitu enzymu guanylate cykláza, který je zřejmě zapojen do procesů souvisejících s rozvojem lupénky, leukémie a rakoviny. Skupina látek jako momorcharin, momordin a kukurbitacin vykazuje protinádorové vlastnosti. Momocharin in vitro inhibuje virus HIV." (5)

 "Rostlina obsahuje steroidní saponiny, např. charantin, plody kyselinu askorbovou a volné aminokyseliny. Plody a semena mají skupinu alkaloidů , tzv. momordicin, polypeptid p-inzulin podobný hovězímu inzulinu, momorcharin A a B aj." (6)

 "Odvar z plodů nebo i z rozdrcených semen se používá jako prostředek proti kašli, při horečce a při diabetu. Léčí dermatózy, žlučníkové a jaterní problémy, pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi, působí protizánětlivě, snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol. Doporučená dávka je 8 - 10 g suché drogy." (6)

 V tradičních medicínách různých národů se momordika používá pro odstranění plynatosti, při diabetu (cukrovce), vředech a povrchových zraněních (boláky, zanícené rány). Působí proti parazitům a má antivirové účinky (čehož se využívá při spalničkách, žloutence a horečnatých onemocněních). Doporučuje se i v případě nádorů, revmatismu, malárie, zánětů, vaginálních výtoků, zánětů v pánevní oblasti, při problémech s menstruací, při kolikách a jako afrodiziakum.

 "Některé izolované fytochemikálie působí proti řadě virů včetně EB viru ze skupiny herpesvirů. Laboratorně byla prokázána i účinnost při nákaze HIV virem. Listový extrakt zvyšuje odolnost vůči virovým infekcím a posiluje imunitu tím, že podporuje produkci interferonu a aktivitu NK buněk, tzv. přirozených zabijáků. Navíc vykazuje široké spektrum antibakteriálních aktivit..." (7) (doporučeno: šálek 2 x denně, čajová lžička byliny vyluhovaná 10 minut vroucí vodou)

 "Helicobacter pylori je klasifikován jako kancerogen 1.třídy." (8)

Podle nejnovějších výzkumů obsahuje momordika vysoké množství kyseliny askorbové (askorbigen), sterodiních saponinů (charantin) a tzv. glukokinetické látky, jež pozitivně působí na regulaci (snížení) hladiny krevního cukru při diabetu, přičemž zvyšuje účinek inzulinu. Řadu účinků momordiky zachycuje více jak 100 vědeckých studií. Nejdůležitější je pozitivní použití momordiky při diabetu a jeho komplikací, proti obezitě a ukládaní tuků, u žaludečních vředů, proti Helicobacter pylori a různým druhům rakoviny. Nejzajímavější je působení proti obezitě. Bylo prokázáno na hlodavcích, že momordika snižuje množství tuku v těle zvířat vystavených nezdravé dietě (se zvýšeným obsahem tuků). Momordika též snižovala množství vnitrobřišního tuku. Práce ukazují, že snížení obsahu tuku v těle laboratorních zvířat bylo provázeno celkovým zlepšením několika ukazatelů spojených s metabolickým syndromem (komplexem poruch v metabolismu krevních tuků a cukru, v řízení krevního tlaku a ukládání tukových zásob).

(5) Jana Arcimovičová (2003); Potraviny a byliny ke snížení cholesterolu; Start, Benešov
(6) Pavel Valíček (2009); Léčivé rostliny Číny a Vietnamu (j-z), 2. díl; Start, Benešov
(7) Josef Jonáš a Jiří Kuchař (2014); SVĚT PŘÍRODNÍCH ANTIBIOTIK - tajné zbraně rostlin; EMINENT, Praha
(8) http://www.cls.cz/seznam-doporucenych-postupu (Infekce Helicobacter pyroli), (2001)

další informace - viz (v přípravě)
Popis účinků bylin, čajů a jejich složek
Helicobacter pylori - nebezpečná bakterie (možná ji máte i vy)
Hubnutí s hořkou okurkou / melounem - v přípravě
Wikiskripta - studijní a medicínské materiály - Helicobacter pylori